۴۷ میلیون ایران رژیم غذایی ناسالم دارند / آیا رژیم غذایی شما سالم است؟

0

سلامت نامه – معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۱۹ میلیون ایرانی کم تحرک هستند، ۴۷ میلیون نفر رژیم غذایی ناسالم دارند و نمک، چربی و قند بیش از حد مصرف می کنند و مصرف میوه، سبزی و لبنیات آنها کمتر از حد لازم است.

علی اکبر سیاری معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز یکشنبه در همایش بسیج تغذیه سالم در وزارت بهداشت افزود: حرف اصلی وزارت بهداشت برای مردم فقط همین یک جمله است مصرف نمک، شیرینی و چربی را محدود کنید، نه اینکه اصلا نخورید بلکه به اندازه نیاز و کم بخورید.

وی گفت: بنده با ۶۴ سال سن اکنون ۲۰ سال است که دست به نمکدان نبرده ام، ۲۰ سال است که چای را بدون قند و حداکثر با یک کشمش می خورم، هر روز ۳۰ دقیقه ورزش می کنم و حاضرم با جوانان امروز مسابقه دو بدهم.

معاون وزیر بهداشت افزود: افزایش بیماریهای غیر واگیر به خصوص بیماریهای قلبی-عروقی، سرطان و بیماریهای تنفسی مشکل جهانی که بخش مهمی از آن به تغذیه ناسالم و کم تحرکی مربوط است و البته ژنتیک نیز در بروز این بیماریهای نقش دارد.

سیاری هشدار داد: مخاطرات سلامت مردم ایران البته فقط این بیماریها نیست، اعتیاد در کشور رو به افزایش است، سن اعتیاد کاهش پیدا کرده و حوادث و ایدز نیز جزو مخاطرات اصلی سلامت مردم است.

معاون وزیر بهداشت گفت: ۱۹ میلیون ایرانی کم تحرک هستند، ۴۷ میلیون نفر رژیم غذایی ناسالم دارند و نمک، چربی و قند بیش از حد مصرف می کنند و مصرف میوه، سبزی و لبنیات آنها کمتر از حد لازم است.

سیاری مصرف الکل را نیز از جمله مخاطرات مهم سلامت اعلام کرد، اما گفت: آماری از میزان مصرف الکل در کشور نداریم.

**سیگار می کشند تا ICU اضافه کنیم

وی افزود: سیگاریها سالانه ۱۰ هزار میلیارد تومان را با کشیدن ۶۳ میلیارد نخ دود می کنند و در عوض وزارت بهداشت را مجبور می کنند برای نجات آنها مرتب بیمارستان بسازد و تخت ICU و PICU اضافه کند.

**آمار مرگ سرطان،سکته و حوادث در ایران

سیاری ادامه داد: سالانه ۹۲ هزار نفر بر اثر سکته قلبی، ۴۳ هزار نفر بر اثر سکته مغزی، ۳۱ هزار نفر بر اثر حوادث و سه هزار نفر بر اثر سرطان در کشور جان خود را از دست می دهند.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: راه حل کاهش این میزان مرگ در کشور این است که روزانه حداقل نیم ساعت ورزش کنیم، از اضافه وزن و چاقی جلوگیری کنیم، کاهش وزن سخت است و نگهداشتن آن سخت تر اما باید همت کنیم.

**انتظار از رسانه ها

وی گفت: همه ایرانیان با آموزش همگانی از سطح مدارس، در دانشگاهها و از طریق رسانه ها به خصوص صدا و سیما باید بدانند که روزانه به چقدر کالری نیاز دارند و با فعالیتهایی که دارند که چقدر کالری مصرف می کنند و از میزان کالری هر ماده غذایی آگاه باشند.

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: وظیفه دستگاههای دولتی نیز این است که استانداردهای مواد غذایی را تعریف و اجرا کنیم و همه صنایع و تولیدکنندگان فرآورده های غذایی و مراکز عرضه غذا از جمله نانوایی را وادار کنیم که غذای سالم در اختیار مردم قرار دهند.

منبع: ایرنا

Share.

About Author

Leave A Reply