وزیر بهداشت : پیشگیری، مهمترین اصل در تحقق نظام سلامت محور است

0

سلامت نامه – وزیر بهداشت،درمان وآموزش پزشکی پیشگیری را مهمترین اصل درتحقق نظام سلامت محوربه جای نظام درمان محور برشمرد و گفت: این امر به خود مراقبتی مربوط می شود و مردم باید از خودشان مراقبت کنند.

دکتر سید حسن قاضی زاده هاشمی پنجشنبه در همایش سفیران و داوطلبان سلامت در بندرعباس با بیان اینکه پیشگیری از بیماری ها با خودمراقبتی حاصل می شود، تاکید کرد: مساله پیشگیری ، موضوعی بسیار مهم در حوزه سلامت است و قطعا اگر بتوانیم مردم را در حفظ و صحت خود توانمند کنیم ، کمک بسزایی به داشتن کشوری آبادتر انجام داده ایم و رونق اقتصادی در این شرایط بهتر می شود.

وی با تاکید بر ضرورت پیشگیری از بیماری ها ادامه داد: می توان از پوسیدگی دندان ها، فشار خون، دیابت و چاقی پیشگیری کردولازم است تا به تغذیه و تحرک بدنی توجه شود تا به بیماری مبتلا نشد چون در تمام دنیا، هزینه های درمانی بالا و امکانات محدود است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه خودمراقبتی توسط مردم بسیار مهم است، برنقش سفیران و داوطلبان سلامت در این زمینه تأکید کرد و گفت: سفیران سلامت دواطلبانه ورود کرده اند و خدمت بزرگی به هموطنان و سیستم بهداشتی درمانی می کنند و باید مجموعه سفیران سلامت را ارتقا بخشید.

دکتر قاضی زاده هاشمی ابراز داشت: طرح سفیران سلامت با هدف کاهش بار بیماری و مراجعات بیمارستانی اجرایی شده و شاخص های خودمراقبتی و فرهنگ سازی در تفاهم نامه ای با وزارت آموزش و پرورش دنبال شده است.

وی با اشاره به نقش مهم خودمراقبتی در پیشگیری از ابتلای به بیماری های غیرواگیر از جمله فشار خون و دیابت ، تصریح کرد: در کشور پنج میلیون نفر مبتلا به بیماری قند، ۵۰ درصد افراد اضافه وزن و ۳۰ درصد افراد چاق می باشند و فشار خون مهمترین بیماری است که سلامت افراد را تهدید می کند و علل فشار خون در ۵۰ درصد موارد، ناشناخته است.

وزیر بهداشت با بیان اینکه رسانه های جمعی وصدا وسیما به سلامتی افراد کمک می کنند، گفت: به دنبال یاران بیشتری در مبحث سفیران سلامت هستیم زیرا که گاهی غفلت زدگی سبب به خطر افتادن سلامتی افراد می شود و سفیران سلامت، جامعه را بیدار می کنند تا بیشتر مراقب سلامتی خود باشند و مردم را توانمند می سازند تا از مصرف غذاهای ناسالم خودداری کنند.

منبع: ایرنا

Share.

About Author

Leave A Reply