دوچرخه سواری سیستم تنفسی و قلبی-عروقی را سالم نگه می دارد

0

سلامت نامه – سرپرست تیم دوچرخه سواری پیشگامان کویر یزد نیم ساعت تا چهل پنج دقیقه دوچرخه سواری در روز را عاملی مهمی برای سلامتی سیستم های تنفسی و قلبی – عروقی انسان معرفی کرد.

“محسن سلگی” سرپرست تیم دوچرخه پیشگامان کویر یزد روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار سلامت نامه گـفت، دوچرخه سواری یک ورزش هوازی است و آمادگی جسمانی فرد را افزایش می دهد و در سوخت و ساز بدن نیز بسیار موثر است.

به گفته “محسن سلگی”، دوچرخه سواری همچنین می تواند در سلامت سیستم های تنفسی و قلبی – عروقی انسان تاثیرخوبی داشته باشد.

وی با تاکید بر انجام روازنه نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه دوچرخه سواری در فضای باز بیان کرد که در صورت وجود محدودیت زمانی، دستگاههایی وجود دارند که می توان دوچرخه را روی آن قرار داد و در منزل یا هر مکان سربسته دیگری دوچرخه سواری کرد.

سرپرست تیم پیشگامان یزد گفت که دوچرخه سواری علاوه بر سلامتی، در بهبود عملکرد کاری فرد نیز می تواند موثر باشد و بهتر است دستکم سه تا چهار بار در هفته این ورزش را انجام داد.

به گفه وی، حتی برخی تحقیقات انجام شده نشان می دهد که ورزش کردن می تواند سن سلامت افراد را ۲۰ تا ۲۵ سال افزایش دهد.

وی افزود: دوچرخه سواری به چند شاخه از قبیل سرعتی و استقامت تقسیم می شود، اما اگر یک فرد عادی قصد استفاده از دوچرخه به عنوان یک وسیله ورزشی را داشته باشد باید نخست نسبت به تهیه یک دوچرخه استاندارد اقدام کند.

“محسن سلگی” در خصوص استاندارهای دوچرخه نیز گفت که اگر خود دوچرخه و یا زین آن استاندارد نباشد، احتمال آسیب های جدی کمر و زانوها وجود دارد.

به گفته وی، زین دوچرخه یک فرمول خاصی دارد و الان در کشورهای پیشرفته با توجه به اینکه برغم یکسان بودن قد افراد، اندازه بالاتنه و پایین تنه افراد با هم متفاوت است، دوچرخه افراد حرفه ای که پنج تا هفت ساعت در روز دوچرخه سواری می کنند، بر اساس مشخصات بدن هر فرد از قبیل بالاتنه، پایین تنه و عرض شانه ها ساخته می شود.

وی در خصوص استفاده از دوچرخه ثابت نیز بیان کرد که این نوع ورزش هم خوب است، اما استفاده از دوچرخه معمولی در هوای آزاد بهتر است.

به گفته وی، یک فرد غیرحرفه ای می تواند با هزینه ای بین یک و نیم تا دو میلیون تومان دوچرخه ای تهیه کند که از لحاظ بدنی آسیبی به او وارد نشود و در افزایش آمادگی جسمانی به او کمک کند.

سرپرست تیم دوچرخه پیشگامان کویر یزد در پایان گفت که متاسفانه در ایران از دوچرخه سواری زیاد استقبال نمی شود، ولی فدراسیون دوچرخه سواری ایران با تشکیل دادن کمیته همگانی و آموزش در قسمت های مختلف قدم های مهمی برداشته تا این ورزش در میان مردم بیشتر شناخته شود.

Share.

About Author

Leave A Reply