برنامه های دوست یابی تلفن همراه و گسترش اچ.ای.وی

0

سلامت نامه – برخی رسانه های مالزی همزمان با روز جهانی ایدز این موضوع که برنامه های دوست یابی تلفن همراه (موبال اَپ) باعث گسترش ویروس نقص ایمنی انسانی (اچ.آی.وی) می شوند را مورد بررسی قرار دادند.

در مالزی به عنوان یک کشور که اکثریت جمعیت آن را مسلمانان تشکیل می دهند، همجنس بازان و دگرباشان جنسی (ال.جی.بی.تی) همواره با مخالفت و تبعیض هایی از سوی جامعه مواجه هستند و برخی نیز این گونه رفتارها را الگوهای غربی راه یافته به این کشور می دانند.

با وجود تنگناهایی که در این کشور اسلامی وجود دارد، اما استفاده از برنامه های دوست یابی تلفن همراه (موبایل اَپ) در بین گروه های همجنس باز و دگرباشان جنسی این کشور گسترش یافته است.

استفاده از این فناورهای برای دوست یابی به آسانی دانلود یک نرم افزار تلفن همراه و ساخت یک حساب کاربری اینترنتی  است و تنها به چند دقیقه وقت نیاز دارد.

اگرچه بسیاری از کاربران این گونه برنامه های دوست یابی در مالزی را چینی ها تشکیل می دهند اما هندی ها، مالایی ها و گردشگران نیز بخشی از استفاده کنندگان این برنامه ها هستند.

برای همجنس بازان و دگرباشان جنسی که در جامعه مالزی به عنوان یک کشور اسلامی مورد پذیرش نیستند و “نجیب تون رزاق” نخست وزیر مالزی نیز ضمن مخالفت با آنها بیان کرده که این مسائل در اسلام جایگاهی ندارد، استفاده از این گونه برنامه ها محیط مناسبی برای فعالیت این گروه ها فراهم کرده است.

اگرچه وجود این گونه برنامه ها که استفاده کنندگان آن به دلیل شرایط جامعه مالزی از بیان هویت خود پرهیز می کنند، اطلاعاتی را در اختیار سازمان های اجرایی اسلامی مالزی قرار می دهد تا کاربران آن را شناسایی و دستگیر کنند، اما از سوی نیز برخی مقامات بهداشتی و فعالان حوزه سلامت مالزی این گونه برنامه ها را ابزاری برای رفع برخی چالش های سلامتی می دانند.

تازه ترین نتایج یک تحقیق سازمان ملل نشان می دهد که استفاه از برنامه های دوست یابی تلفن همراه (موبایل اَپ) از عوامل اصلی گسترش ویروس اچ.آی.وی در بین نوجوانان ۱۰ تا ۱۹ سال منطقه آسیا و اقیانوس آرام است.

مالزی یکهزار مبتلا به “اچ.آی.وی” در رده سنی ۱۰ تا ۱۹ سال دارد که در مقایسه با سایر کشورهای منطقه از جمله اندونزی (۴۰ هزار نفر)، تایلند (۹ هزار و ۶۰۰ نفر)، ویتنام (هفت هزار و ۸۰۰ نفر) و کامبوج (چهار هزار و ۳۰۰ نفر) از جایگاه بهتری برخوردار است.

به رغم نتایج این تحقیق، فعالان حوزه بهداشت در مالزی معتقدند که استفاده از برنامه های دوست یابی تلفن همراه در مالزی موجب گسترش اچ.آی.وی نشده و دولت باید در ممنوعیت این گونه برنامه ها با استناد به نتایج این تحقیق محتاطانه رفتار کند.

این افراد معتقدند که دولت با این اقدام احتمالی، مانع از دستیابی مراکز بهداشتی و تشکل های غیردولتی به افرادی می شود که امکان دسترسی به آنها جهت ارائه خدمات و مشاوره از طریق این گونه برنامه ها فراهم شده است.

منبع: مالیزیا اینسایدر

Share.

About Author

Leave A Reply